Ubezpieczenie w podróży a ważne aspekty

2019-05-15

Ubezpieczenie w podróży to niezwykle istotna kwestia, o której myśli tylko pewna część osób podróżujący lub planujących wyjazd wakacyjny. Niestety, ale wakacje kojarzą się nam z czymś pozytywnym, planując urlop marzeń wcale nie chcemy jednocześnie myśleć o możliwych niebezpiecznych czy nawet tylko nieprzyjemnych skutkach, a one mogą się wydarzyć, czy tego chcemy czy nie.

Sporo osób o ubezpieczeniu na wyjazd myśli tylko i wyłącznie w kontekście zagranicznego, długoterminowego wyjazdu wakacyjnego.


Jeśli już decydujemy się na zakup polisy to zwykle jest to przed pojęciem nietypowej dla nas lub ogólnie wiążącej się z większym ryzykiem podroży do krajów tropikalnych, bądź po prostu w inne warunki klimatyczne. Nie powinien być to jednak jedyny powód dla, którego podejmujemy decyzje o skorzystaniu z ubezpieczenia. Także podróże do krajów bliskich nam klimatycznie czy kulturowo, a nawet podróże wewnątrzkrajowe mogą generować problemy i niebezpieczne sytuacje. Krótkie wyjazdy urlopowe albo weekendowe za naszą południową granicę nie kojarzą się nikomu z potencjalnym zagrożeniem i nikt nie myśli aby starać się o ubezpieczenie na wyjazd, jak i również sprawdzone ubezpieczenie w podróży http://colonnade.pl/dla-ciebie/ubezpieczenia-turystyczne.


Tymczasem ubezpieczenie na wyjazd może zawierać m.in. pokrycie kosztów akcji ratunkowej czy poszukiwawczej. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi w górach lub na jeziorach, a musimy pamiętać, że u naszych południowych sąsiadów inaczej niż w Polsce, za takie akcje ratunkowe, podejmowane przez specjalistów, należy zapłacić. Podobnie jak inne części składowe ubezpieczenia turystycznego, także i zapłata za akcję poszukiwawczą i ratowniczą to ogromne kwoty, często wielokrotnie przewyższające nasze roczne zarobki. Jeśli mimo to nie wierzymy, że tak duże koszty mogą na nas czekać w przypadku poważniejszego wypadku zagranicznego warto jest sprawdzić wysokości przykładowych świadczeń wypłacanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a informacje te bez problemu znajdziemy na ich stronach internetowych w nakierowaniu na ubezpieczenie w podróży.


Jednak głównym przedmiotem ubezpieczenia na wyjazd jest pokrycie, ogólnie rozumianych kosztów leczenia za granicą. Zazwyczaj rola towarzystwa ubezpieczeniowego sprowadza się do pokrycia kosztów wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, pobytu i hospitalizacji w szpitalu oraz zakupu leków na miejscu destynacji turystycznej. Zakres szerokości ubezpieczenia jest zmienny w zależności o towarzystwa ubezpieczeniowego oraz naszej konkretnej umowy z nim. Warto jest dokładnie przeglądać, przed podpisaniem warunki umowy ubezpieczeniowej, tak aby mieć pewność, że w polisie jest na przykład pokrycie ewentualnych kosztów transportu medycznego do Polski, to istotne, gdyż takie leczenie na miejscu, w krajach trzeciego świata może nie być drogie, ale już przetransportowanie chorego, wymagającego specjalnego samolotu i obecności pomocy medycznej, jest horrendalnie kosztowne. Nie podpisując ubezpieczenia na wyjazd skazujemy się tylko i wyłącznie na pomoc miejscowej służby zdrowia, która może być na niskim poziomie i nie być w stanie nam pomóc, bądź tworzymy niebezpieczeństwo sytuacji, w której przez lata będziemy spłacać koszty jednego wyjazdu urlopowego.